معرفی دستگاه چاپ فلت بد

دستگاه فلت بد  امروزه به سرعت در حال پیشرفت و رونق هرچه بیشتر می باشد و توانسته است جای خود را صنعت تبلیغات و چاپ به خوبی باز کند. در صنعت چاپ دستگاه فلت بد از محدودیت بسیار کمی برخوردار است. توانایی چاپ با کیفیت بر روی انواع سطوح از ویژگی های خوب این دستگاه خواهد بود .

 

دستگاه چاپ فلت بد (Flatbed printing machine)  یک نوع از انواع دستگاه های چاپ دیجیتال به شمار میرود که برای چاپ بر روی انواع سطوح صاف ، یکنواخت و غیرقابل انعطاف مورد استفاده قرار میگیرد. دستگاه چاپ فلت بد دارای انواع مختلفی می باشد و هر کدام از یک شیوه خاص برای چاپ استفاده خواهند کرد ، اما در همه آنها سطح کافی برای حرکت بر روی سطح انتخاب شده تعریف شده اند و برای چاپ بر روی آن سطح از شیوه جوهرافشانی استفاده می‌کند. به‌عنوان‌ مثال ، دستگاه چاپ فلت بد UV برای خشک کردن جوهر از اشعه ماوراءبنفش استفاده می‌کند و جوهر آن بلافاصله خشک می‌شود.

دستگاه فلت بد یک انتخاب بسیار عالی برای چاپ بر روی انواع سرامیک و شیشه محسوب می‌شود و جایگزین مناسبی برای شیوه‌های قدیمی است.

اگرچه در سایر دستگاه‌ها دیدن حرکت هد دستگاه کار مشکلی است، اما در دستگاه چاپ فلت بد ، قطعه مورد نظر بر روی یک سطح مشخص و پهن قرار می‌گیرد و هد دستگاه به کمک دو محور بر روی آن قرار می‌گیرد. زمانی که الگوی مورد نظر به دستگاه داده می‌شود ، هد دستگاه چاپ بد در راستای دو محور x و y حرکت خواهد کرد و الگوی مورد نظر را طراحی میکند .

این دستگاه قابلیت چاپ بر روی مواد مختلفی همچون سرامیک ، سنگ ، فلز ، آلومینیوم ، کاشی ، آکریلیک، تخته چوبی و نئوپان ، چرم و پلکسی گلاس را دارد.

با ورود دستگاه چاپ فلت بد به صنعت چاپ ، می‌توان با قدرت این مورد را ذکر کرد که عملکردی همانند دستگاه چاپ بنر دارد ، اما تفاوت آنها به ضخامت و انعطاف قطعه چاپ است . دستگاه چاپ فلت بد بر روی سطوحی که از ضخامت بیشتر و انعطاف کمتر چاپ می‌کند که از توانایی دستگاه چاپ بنر خارج است. میز بزرگ و عریض دستگاه باعث خواهد شد که به حرکت درآوردن نمونه برای آن بسیار ساده و راحت باشد و فشار خاصی به نمونه وارد نشود.

شرکت سیمای شهر با داشتن طیف وسیعی از این نمونه دستگاهها از جمله دستگاه فلت بد یووی و دستگاه یووی رول به رول و هیبریدی توانسته است تجربیات چندین ساله خود را با مشتریان خود به اشتراک بذارد .

دستگاه فلت بد رومیزی

یکی از بهترین دستگاه‌هایی که وارد حوزه چاپ صنعتی شد و توانست که حرکت چشمگیری در فعالیت شرکت‌های آنها به وجود بیاورد، دستگاه فلت بد رومیزی بود که برای کار بر روی وسایل سخت و غیر منعطف در ابعاد کوچک مناسب است. این دستگاه می‌تواند به عنوان یک منبع کسب درآمد مناسب برای خانواده‌ها فعالیت کند و حتی در بخش کوچکی از منزل یا حیاط آن به کار گرفته شود. البته نمونه‌های مختلفی از دستگاه چاپ فلت بد وجود دارد که برخی از آنها در مقیاس‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند و برخی نیز به صورت دستگاه فلت بد خانگی تعریف می‌شوند.

کلیاتی در مورد دستگاه فلت بد رومیزی

دستگاه چاپ فلت بد به دستگاه‌های گفته می‌شود که برای انجام چاپ بر روی سطوح سخت و غیر منعطف به کار گرفته می‌شود و فرآیند چاپ آن با دستگاه‌های چاپ بنر متفاوت است. این دستگاه از یک میز نسبتاً بزرگ با دو محور کناری تشکیل شده که محورها وظیفه نگهداری هد بر روی میز دستگاه را بر عهده دارند. در این دستگاه‌ها وظیفه حرکت بر عهده محورها است و در حقیقت نیز دستگاهی حرکتی ندارد. همزمان که هد دستگاه حرکت می‌کند، فرایند جوهر افشان ای نیز بر روی سطح نمونه کار انجام گرفته و چاپ انجام می‌شود. تفاوت این دستگاه‌ها با سایر دستگاههای چاپ در عدم حرکت نمونه کار است که باعث می‌شود کیفیت چاپ آن افزایش یابد.

دستگاه فلت بد رومیزی یک نمونه کوچک و خانگی از دستگاه‌های چاپ فلت به دست که امکان استفاده از آن بر روی یک میز وجود دارد. اندازه این دستگاه‌ها به شکلی است که می‌توان از آن برای راه اندازی یک کارگاه خانگی استفاده کرد و در تولید قطعات کوچک و تزئینی به کار برد. اهمیت دستگاه فلت بد رومیزی از جهات مختلفی قابل بررسی است که مهم‌ترین آن‌ها به جنبه مالی خرید چنین دستگاه‌هایی است. با توجه به اندازه کوچکتر و قابلیت‌های کمتر در این دستگاهها، معمولاً قیمت آنها نسبت به دستگاههای صنعتی کمتر است و راه اندازی کارگاه با کمک این دستگاه‌ها به سرمایه گذاری اولیه کمتری نیاز دارد.

دستگاه فلت بد
دستگاه فلت بد

دستگاه فلت بد UV

دستگاه فلت بد uv با حضور خود در صنعت چاپ، بسیاری از مشکلات مربوط به این حوزه را مرتفع کرده و فعالیت شرکت‌ها در چاپ بر روی مواد سخت و غیر منعطف را بهبود بخشیده است. این دستگاه‌ها دارای یک لامپ uv هستند که امکان تاباندن نور فرابنفش را فراهم آورده و زمینه خشک شدن سریع جوهر را به وجود می‌آورند. در مورد دستگاه فلت بد uv، وجود یک میز با ابعاد قابل تغییر باعث می‌شود که زمینه استفاده از آن وسیع باشد و در ادامه نحوه کار آن را بیشتر توضیح خواهیم داد.

دستگاه فلت بد UV چگونه کار می‌کند

دستگاه فلت بد uv را می‌توان به مانند یک میز ثابت در نظر گرفت که یک ابزار چاپ بر روی آن حرکت کرده و زمینه چاپ نمونه‌های سخت و غیر منعطف را فراهم می‌آورد. این دستگاه از چند بخش تشکیل شده است که میز دستگاه، لامپ uv، بخش حرکتی و محورها، هد دستگاه و موتور محرک به عنوان اصلی‌ترین اجزاء آن در نظر گرفته می‌شوند و هر کدام بخشی از فرآیند چاپ را برعهده می‌گیرد.

همانطور که عنوان شد، میز دستگاه چاپ فلت بد ثابت است و تنها وظیفه نگهداری قطعه کار را بر عهده دارد. این میز ممکن است به صورت وکیوم عمل کرده و یا از گیره‌های مخصوص برای نگهداری نمونه کار استفاده کند. در قسمت بالای میز دستگاه فلت بد uv، یک هد قرار می‌گیرد که به کمک محورهای کناری حرکات افقی را انجام داده و زمینه چاپ را فراهم می‌کند. در واقع بدون اینکه نیازی به حرکت دادن نمونه کار باشد، در این دستگاه می‌توان فرایند چاپ را انجام داد.

بخش مهم دیگر که در دستگاه فلت بد uv نقش غیرقابل انکاری دارد، لامپ uv است که وظیفه تاباندن نور فرابنفش به سطح نمونه کار و خشک کردن جوهر را برعهده دارد. وجود این لامپ برای بالا بردن سرعت چاپ و خشک شدن جوهر ضروری است و به همین دلیل از لفظ یووی در مورد این دستگاه‌ها استفاده می‌شود. محورهای کناری در این دستگاه‌ها برای حرکت دادن هد بر روی میز دستگاه در نظر گرفته شده‌اند و موتور نیز به عنوان عامل اصلی حرکت دستگاه ایفای نقش می‌کند.

جهت دریافت قیمتهای دستگاهها و ماشین آلات ایمیل و شماره همراه خود را وارد نمایید

فاکتورهای مؤثر بر قیمت دستگاه فلت بد UV

شرکت‌های فروشنده دستگاههای چاپ سعی می‌کنند که برای قیمت گذاری محصولات خود از فاکتورهای مختلفی استفاده کنند و بر اساس آن لیست قیمت دستگاه فلت بد uv را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. این لیست قیمتی حاوی اطلاعات مختلفی است که همه آنها به مشخصات فنی و غیرفنی دستگاه مربوط می‌شود و در نهایت معیار مشخصی از نحوه قیمت گذاری دستگاه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند.

اندازه دستگاه و میز آن

اندازه دستگاه چاپ فلت بد و میز آن یک معیار مشخص از قابلیت‌های فنی دستگاه است. اندازه دستگاه مشخص می‌کند که سرعت چاپ دستگاه به چه صورت باشد، قابلیت استفاده از دستگاه برای مواد مختلف، اندازه چاپ در ابعاد مختلف و حتی اندازه محورها و سرعت حرکت هد بر روی آنها. اندازه دستگاه چاپ فلت بد با اندازه میز دستگاه گره خورده است و هر چه این اندازه بزرگتر باشد، قیمت دستگاه فلت بد uv نیز بیشتر است.

سرعت چاپ دستگاه

زمانی که یک شرکت اقدام به فروش دستگاه چاپ فلت بد می‌کند، در بیان مشخصات دستگاه خود به سرعت چاپ نیز اشاره می‌کند که معمولاً به صورت مترمربع در ساعت گزارش می‌شود. از لحاظ فنی، هرچه اندازه دستگاه بزرگتر باشد و کارایی هد استفاده شده در آن بالاتر باشد، سرعت چاپ دستگاه نیز بالاتر خواهد بود و از آن می‌توان برای کارگاه‌های بزرگتر استفاده کرد. این موضوع باعث می‌شود که قیمت دستگاه فلت بد uv تحت تأثیر سرعت چاپ دستگاه باشد.

نوع هد استفاده شده در دستگاه

شرکت‌هایی که دستگاه‌های چاپ فلت بد را تولید می‌کنند، معمولاً به خریداران توصیه می‌کنند که به هنگام جایگزینی هد دستگاه از چه برندهایی استفاده کنند. در حال حاضر، در برخی از دستگاه‌ها از هد DX7 ژاپن با کیفیت چاپ 1440dpi استفاده می‌شود و برخی دیگر از هد مربوط به شرکت‌های اپسون. در هر صورت، کیفیت هر کدام از قطعات استفاده شده در دستگاه به طور مستقیم تأثیر خود را بر قیمت نهایی دستگاه فلت بد uv می‌گذارد.

دستگاه فلت بد
دستگاه فلت بد
X